نحوه استفاده اصولی از آنژیوکت به چه صورت است؟

نویسنده : سارا سهراب پور

1739

زمان مطالعه : دقیقه
دسته‌بندی نشده

14اسفند1400|43: 10

نحوه استفاده اصولی از آنژیوکت به چه صورت است؟

نحوه استفاده اصولی از آنژیوکت به چه صورت است؟

بعد از بررسی و شناخت انواع آنژیوکت و رنگ بندی آن ها و بعد از آن آشنایی با ساختار و قسمت های مختلف آنژیوکت، حال به چگونگی استفاده از آنژیوکت میپردازیم …

استفاده از آنژیوکت به چه صورت است ؟ 

همچنان که می دانیم پوست از بدن در برابر عفونت محافظت به عمل می آورد بایستی این وسیله به روشی کاملاً بهداشتی در پوست قرار داد، در غیر این صورت خطر عفونت بسیار زیاد خواهد بود.

آنژیوکت بایستی بوسیله یک پرستار آموزش وارد بدن شود.
بایستی یک رگ مناسب (تا حد امکان به دور از مفصل) انتخاب گردد.
دستان پرستار بایستی بوسیله آب و صابون و یا الکل تمیز شده و هنگام داخل کردن آن از دستکش استفاده نماید.
منطقه انتخاب شده برای داخل نمودن آنژیوکت بایستی به دقت تمیز گردد.
برای انتخاب مناسب رگ بایستی  از یک شریان بند در اطراف بازوی بیمار استفاده نمود.
کانولا بوسیله یک سر سوزن از طریق پوست وارد رگ می گردد. زمانی این عمل به درستی صورت می پذیرد که سرسوزن به دقت و کاملاً صحیح در رگ قرار گرفته باشد.
برای اطمینان از کارکرد درست آنژیوکت، تنها می توان با عبور آب نمک استریل شده از آن مطمئن گشت.
برای نگه داری آنژیوکت در محل مورد نظر بایستی از پانسمان استفاده شود. این پانسمان بایستی به صور تشیشه ای و شفاف بوده و تاریخ دقیق وارد نمودن آنژیوکت در رگ را با رنگ قرمز بر روی آن درج نمود.

مدت زمان استفاده از آنژیوکت :

آنژیوکت  پس از پایان دوره درمان از رگ خارج می گردد.

به طور معمول هر ۷۲ ساعت یکبار بایستی یک آنژیوکت نو جایگزین نمود.

اصول بهداشتی که بایستی پرستاران در زمان استفاده از آنژیوکت رعایت کنند :

همیشه قبل و بعد از استفاده از آنژیوکت دستان خود را کاملاً تمیز نمایید.
همواره مطمئن شوید که کلاهک آنژیوکت بسته است.
محل قرار گرفتن آنژیوکت بایستی به صورت مداوم بررسی شده و در پایان روز توسط پرستار گزارش نوشته شود.
در پایان دوره درمان بایستی آنژیوکت از محل خود خارج گردد. در صورتی که بیمار احساس ناراحتی می کند یا آنژیوکت به درستی کار نمی کند و یا از زمان قرار دادن آن در محل مورد نظر ۷۲ ساعت می گذرد،بایستی نسبت به تعویض آن اقدام نمود.

آنژیوکت بایستی قبل و بعد از داروی تزریقی بوسیله آب نمک استریل شده امتحان گردد.

نکاتی بهداشتی که توسط بیمار بایستی رعایت شود :

به آنژیوکت قرار گرفته در رگ دست نزنید.
به هیچ کس اجازه ندهید که با دستان ضد عفونی نشده به آنژیوکت دست بزند.
به کنولای قرار گرفته در رگ ضربه یا فشار وارد ننمایید.
پانسمان قرار گرفته بر روی آن را خشک و تمیز نگه دارید.
در صورت مرطوب یا کثیف شدن پانسمان، احساس درد یا گرما، تورم یا قرمزی محل کنولا، و باز بودن کلاهک رنگی آن فوراً پرستار را در جریان قرار دهید.

آنژیوکت چگونه کار می کند ؟

آنـژیـوکـت شـامـل یـک ورودی تـزریـق مـجـهز به دریچه یک طرفه است که از برگشت جریان مایع تــزریـقــی مـمــانـعــت مــی کـنــد . به بیان ساده تر آنـژیوکت یا intravenous cannula لوله کوچکی برای تزریق در حفره بدن ، مجرا یا رگ است.

از آنــژیــوکـت بـرای تــزریــق‌هــایــی کــه بــدون دخــالــت ســوزن صــورت می‌گیرد استفاده می شود و در نتیجه خطر عفونت کاهش یافته و از جراحت های ناشی از فرو رفتن سـوزن در بـدن جلـوگیـری می شود . آنژیوکت در چــهـــــار ســـــایـــــزG(22G‚۲۰G‚۱۸G‚۱۶) مــطــــابــــق بــــا استانداردهای بین المللی  ۱۰۵۵۵ ISOتولید می شود .

 

نحوه استفاده اصولی : 

‌پس از انتخاب محل تزریق و رگ مورد نظر و بستن گارو ، محل را با پنبه آغشته به الکل، تمیز کرده و آنژیوکت را از بسته خارج کنید .محافظ سرسوزن را از روی آن برداشته و نوک سوزن و تفلون همراه آن را وارد پوست و رگ بیمار کنید.  به محض مشاهده خون در انتهای آنژیوکت ، اندکی سوزن را از داخل تـفـلون بیرون کشیده و تفلون را تا نزدیک به محل اتـصـال قـسـمـت پـروانه ای وارد رگ کنید .قسمت پروانه ای را باز کرده و با چسب به پوست ثابت کنید سپس سوزن را خارج کرده و رابط ست سرم یا ست خون را به  آنژیوکت وصل کنید . قبل از اتصال ست بـه آنـژیـوکـت بـایـد هـوا گـیـری انـجام شود تا هوای محتوی داخل ست خارج شود. در صورت نیاز به تزریق دارو می توانید با باز کردن دریچه رنگی روی آنژیوکت دارو را تزریق کنید .

 

کامل ترین موجودی آنژیوکت با امکان خرید عمده و تک ، جهت سهولت در تامین نیازهای بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی برای شما عزیزان در آرتا طب فراهم شده است . که از طریق لینک زیر میتوانید به لیست انواع آنژیوکت ها دسترسی سریع داشته باشید .   

https://artateb.com/product-category/%d8%aa%d8%b2%d8%b1%db%8c%d9%82%d8%a7%d8%aa-%d9%be%d8%a7%d9%86%d8%b3%d9%85%d8%a7%d9%86/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *