روز حمایت از بیماران کلیوی

نویسنده : سرور سبک پا

38

زمان مطالعه : دقیقه
دسته‌بندی نشده

21آذر1400|51: 11

روز حمایت از بیماران کلیوی

روز حمایت از بیماران کلیوی

در ایران هفته حمایت از بیماران کلیوی از 21 آذر ماه به مدت یک هفته شروع میشود .

بیماری کلیوی از جمله بیماری های شایع در سراسر دنیا میباشد که روزانه افراد زیادی با این بیماری درگیر هستند و علاوه بر مشکلات جسمی و روحی که این بیماران با آن درگیر هستند با  مشکلات مالی جهت درمان و تامین مخارج بیماری نیز درگیر هستند .

در ایران انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی با هدف آگاهی رسانی و همچنین حمایت مالی جهت تامین هزینه های درمان این بیماران از سال 1395 فعالیت خود را آغاز نموده است .

از زمان شروع اولیه ،بیمار بایستی به صورت مداوم و منظم تحت درمان باشد و همچنین افراد نیازمند به عمل پیوند کلیه مشکلات زیادی خواهند داشت . به همین دلیل انجمن های خیریه و حمایتی نقش بسزا و با ارزشی در جامعه خواهند داشت ..

 

علاوه بر هفته حمایت از بیماران کلیوی در ایران ، در سراسر دنیا روز جهانی کلیه هر ساله در دومین پنجشنبه ماه مارس برگزار می شود که  روز آگاهی بخشی است که توجه جهانی را به اهمیت سلامت کلیه جلب می کند. هدف این روز آگاهی رسانی عموم مردم نسب به سلامتی کلیه و هم چنین راه های پیشگیری از مبتلا شدن به این نوع بیماری است .

علاوه بر این، یکی از اهداف اولیه روز جهانی کلیه، آموزش مردم در مورد مدیریت بیماری مزمن کلیه و تشویق مردم به در نظر گرفتن اهدای کلیه و پیوند به عنوان روشی موثر برای کمک به مبتلایان نارسایی کلیه است.

این مراسم در سال 2006 به عنوان ابتکار مشترک انجمن بین المللی نفرولوژی  (ISN) و فدراسیون بین المللی بنیادهای کلیه (IFKF) برگزار شد .

مختصری در رابطه با بیماری کلیوی :

فیلتر و تسویه  خون در بدن 

کلیه‌ها که مسئول حذف مواد زائد از بدن انسان با فیلتر کردن خون، تنظیم فشار خون و تولید هورمون‌های حیاتی هستند، دو عضو لوبیایی شکل هستند که در زیر دنده‌های انسان قرار دارند.

کلیه ها با کمک به بدن در دفع مواد زائد و مایعات اضافی از طریق ادرار، به بهینه سازی ترکیب خون، قوی نگه داشتن استخوان ها و کمک به بدن در ساخت گلبول های قرمز کمک می کنند. هر گونه اختلال در عملکرد کلیه ها می تواند حداقل منجر به اختلال در سلامتی و تضعیف بدن و در نهایت می تواند کشنده باشد.

 

حفظ سلامت کلیه

به همین دلیل، کاهش خطر بیماری و نارسایی کلیه ضروری است. متخصصان پزشکی پیشنهاد می کنند که تغذیه سالم، کنترل وزن و فعالیت بدنی راه های ساده ای جهت جلوگیری از بیماری کلیوی است. علاوه بر این، توصیه می شود که افراد در معرض خطر بیماری کلیوی سعی کنند از مصرف بیش از حد داروهای بدون نسخه و تجویزی خودداری کنند و همچنین به طور مرتب سطح قند خون و فشار خون خود را غربالگری کنند.

 

مدیریت بیماری کلیه

یکی از اهداف اصلی روز جهانی کلیه وانجمن های مربوطه در سراسر دنیا ، آگاهی رسانی  از بهترین شیوه ها در تشخیص و مدیریت موثر بیماری های کلیوی و نارسایی کلیه است. اگر بیماری کلیوی زود تشخیص داده شود، می توان به راحتی با دارو و رژیم غذایی درمان کرد. بنابراین، افراد مبتلا به فشار خون بالا مزمن، دیابت و سایر شرایطی که می‌توانند بر عملکرد کلیه تأثیر بگذارند، تشویق می‌شوند تا چک‌های روتین عملکرد کلیه را انجام دهند

 

تشویق اهدای عضو

همانطور که بیماری کلیوی پیشرفت می کند، درمان های آن  شامل داروهای مرتبط و مختلف ، رژیم غذایی

و دیالیز است .

پیوند کلیه برای افرادی که از نارسایی شدید این بیماری رنج میبرند گزینه ای مناسب و کارساز است .

جایگزینی کلیه  با یک عضو سالم از اهداکننده می تواند به معکوس کردن عملکرد ضعیف کلیه و افزایش کیفیت زندگی کمک کند.

امیدواریم هر چه بیش ازگذشته  فرهنگ اهدای عضو در کشور عزیزمان برجسته تر شود تا افراد زیادی از زندگی بدون درد وبیماری لذت ببرند .

.

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.