بر چه اساس در تهران پک های جراحی قیمت گذاری می‌شوند؟

نویسنده : سلیم سبکپا

547

زمان مطالعه : 2 دقیقه
استریل پک جراحی

24تیر1402|11: 14

پک های جراحی

یکی از مهم ترین چیزهایی که هر شخص و یا هر مرکز موقع خرید به آن توجه می‌کند، قیمت محصول مورد نیاز است.

و در لاین پزشکی پر اهمیت ترین موضوع برای بیمارستان­ها و بخش­های درمانی هنگام خرید پک­‌های جراحی، قیمت آن­‌ها و کیفیت محصول می‌­باشد.

به ‌طوری ‌که بسیاری از بیماران، خواهان دریافت خدمات با کیفیت به همراه قیمت مناسب می‌­باشند.

  • قیمت گذاری پک­ های جراحی به این صورت است که، هر بخش پس از خرید از لاین قبلی، درصد مشخصی به قیمت پک­ های جراحی اضافه می‌کند، و بعد، آن­ها را به فروش می‌رساند.

یعنی تولیدکنندگان، مواد اولیه را خریداری و محصول مورد نیاز را تولید کرده و قیمت نهایی را  X % بالاتر به توزیع کنندگان ارائه می‌دهند، و به همین ترتیب توزیع کنندگان و مراکز درمانی قیمت نهایی که به دست مصرف کنندگان می‌رسد را محاسبه می‌نمایند، یعنی هر لاین با اضافه کردن  X % به قیمت خریداری شده، محصولات را به قیمت نهایی به ­فروش می‌رسانند.

نحوه قیمت گذاری پک جراحی

مراحل فوق، ارتباط مستقیم هر لاین با یک‌دیگر را نشان می‌دهد، و این ارتباط به صورت چرخه می­باشد یعنی ممکن است اشخاصی که در خط تولید یا خط توزیع و همچنین مراکز درمانی هستند نیز خود مصرف کننده هم باشند.

شرکت­های توزیع کننده بعد از خرید پک­های جراحی یا هر محصول دیگر، از تولید کنندگان، درصدی بر روی آن­ها اضافه می­کنند، همچنین قیمت­های خرید و فروش­ نقدی و غیرنقدی (1ماهه/2ماهه…) باهم متفاوت می‌باشند.

مدت پرداخت خرید­های غیرنقدی ممکن است تا 9 ماه هم طول بکشد و این بازه زمانی بلند مدت برای پرداخت، باعث بالا رفتن قیمت هر عدد پک برای فروش به مراکز درمانی میشود.

و به ازای هر ماه، درصد مشخصی بر روی قیمت نقدی اضافه می‌شود.

قیمت­ پک­های جراحی رابطه مستقیمی با تعداد سفارش آن­ها دارد، به عنوان مثال اگر سفارشی به تعداد 1000 عدد پک جراحی باشد قیمت آن با سفارشی که 100 عدد باشد، متفاوت بوده.

بر چه اساس در تهران پک های جراحی قیمت گذاری می‌شوند
  • طبق صحبت هایی که با چند بیمارستان شده و اطلاعاتی که به دست آورده­ایم متوجه شدیم که واحد درآمد بیمارستان­ها و مراکز درمانی، پس از خرید پک­های جراحی از توزیع کنندگان با توجه به مجوزی که از وزارت بهداشت دارند می‌توانند قیمت پک­های جراحی را تغییر دهند.

 درصد هایی که بیمارستان­ ها یا مراکز درمانی بر روی پک­های جراحی اضافه میکنند باهم متفاوت می­باشند،

 به عنوان نمونه طبق گفته­های خود مسئولین مراکز:

  1. بیمارستان کسری: درصدی بین 5 الی 6 درصد بر روی پک­های جراحی اضافه می‌کند.
  2. کلینیک جراحی محدود کاپری: درصدی بین 9 الی 13 درصد بر روی پک­های جراحی اضافه می‌کند.

بعضی از مراکز هم هستند که پاسخگوی این موضوع نبوده و راجع‌به درصدی که افزایش می‌دهند صحبتی نمی‌کنند. (مانند بیمارستان­های پارسیان.آپادانا)

این مورد را باید در نظر گرفت که شرایط پرداخت و افزایش قیمت بیمارستان­ها باهم متفاوت می­باشند.

و بیمارستان­های دولتی، خصوصی، نیمه خصوصی و تامین اجتماعی از این نظرها بایکدیگر فرق می‌کنند و هر کدام شرایط خاص خود را دارند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *