بر چه اساس در تهران پک های جراحی قیمت گذاری می‌شوند؟

نویسنده : سلیم سبکپا

54

زمان مطالعه : 2 دقیقه
دسته‌بندی نشده

24تیر1402|11: 14

پک های جراحی

یکی از مهم ترین چیزهایی که هر شخص و یا هر مرکز موقع خرید به آن توجه می‌کند، قیمت محصول مورد نیاز است.

و در لاین پزشکی پر اهمیت ترین موضوع برای بیمارستان­ها و بخش­های درمانی هنگام خرید پک­‌های جراحی، قیمت آن­‌ها و کیفیت محصول می‌­باشد.

به ‌طوری ‌که بسیاری از بیماران، خواهان دریافت خدمات با کیفیت به همراه قیمت مناسب می‌­باشند.

  • قیمت گذاری پک­ های جراحی به این صورت است که، هر بخش پس از خرید از لاین قبلی، درصد مشخصی به قیمت پک­ های جراحی اضافه می‌کند، و بعد، آن­ها را به فروش می‌رساند.

یعنی تولیدکنندگان، مواد اولیه را خریداری و محصول مورد نیاز را تولید کرده و قیمت نهایی را  X % بالاتر به توزیع کنندگان ارائه می‌دهند، و به همین ترتیب توزیع کنندگان و مراکز درمانی قیمت نهایی که به دست مصرف کنندگان می‌رسد را محاسبه می‌نمایند، یعنی هر لاین با اضافه کردن  X % به قیمت خریداری شده، محصولات را به قیمت نهایی به ­فروش می‌رسانند.

مراحل فوق، ارتباط مستقیم هر لاین با یک‌دیگر را نشان می‌دهد، و این ارتباط به صورت چرخه می­باشد یعنی ممکن است اشخاصی که در خط تولید یا خط توزیع و همچنین مراکز درمانی هستند نیز خود مصرف کننده هم باشند.

شرکت­های توزیع کننده بعد از خرید پک­های جراحی یا هر محصول دیگر، از تولید کنندگان، درصدی بر روی آن­ها اضافه می­کنند، همچنین قیمت­های خرید و فروش­ نقدی و غیرنقدی (1ماهه/2ماهه…) باهم متفاوت می‌باشند.

مدت پرداخت خرید­های غیرنقدی ممکن است تا 9 ماه هم طول بکشد و این بازه زمانی بلند مدت برای پرداخت، باعث بالا رفتن قیمت هر عدد پک برای فروش به مراکز درمانی میشود.

و به ازای هر ماه، درصد مشخصی بر روی قیمت نقدی اضافه می‌شود.

قیمت­ پک­های جراحی رابطه مستقیمی با تعداد سفارش آن­ها دارد، به عنوان مثال اگر سفارشی به تعداد 1000 عدد پک جراحی باشد قیمت آن با سفارشی که 100 عدد باشد، متفاوت بوده.

  • طبق صحبت هایی که با چند بیمارستان شده و اطلاعاتی که به دست آورده­ایم متوجه شدیم که واحد درآمد بیمارستان­ها و مراکز درمانی، پس از خرید پک­های جراحی از توزیع کنندگان با توجه به مجوزی که از وزارت بهداشت دارند می‌توانند قیمت پک­های جراحی را تغییر دهند.

 درصد هایی که بیمارستان­ ها یا مراکز درمانی بر روی پک­های جراحی اضافه میکنند باهم متفاوت می­باشند،

 به عنوان نمونه طبق گفته­های خود مسئولین مراکز:

  1. بیمارستان کسری: درصدی بین 5 الی 6 درصد بر روی پک­های جراحی اضافه می‌کند.
  2. کلینیک جراحی محدود کاپری: درصدی بین 9 الی 13 درصد بر روی پک­های جراحی اضافه می‌کند.

بعضی از مراکز هم هستند که پاسخگوی این موضوع نبوده و راجع‌به درصدی که افزایش می‌دهند صحبتی نمی‌کنند. (مانند بیمارستان­های پارسیان.آپادانا)

این مورد را باید در نظر گرفت که شرایط پرداخت و افزایش قیمت بیمارستان­ها باهم متفاوت می­باشند.

و بیمارستان­های دولتی، خصوصی، نیمه خصوصی و تامین اجتماعی از این نظرها بایکدیگر فرق می‌کنند و هر کدام شرایط خاص خود را دارند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.