نظارت بر درمان تنبلی چشم در CAM therapy

نویسنده : سارا سهراب پور

1356

زمان مطالعه : دقیقه
تنبلی چشم ویژن تراپی

01اسفند1400|12: 12

نظارت بر درمان تنبلی چشمدر CAM therapy

نظارت بر درمان تنبلی چشم در CAM therapy

 

با آرتا طب همراه باشید تا شمارا با دستگاه  CAM  آشنا کنیم   

این مقاله برگرفته از مصاحبه با  مخترع این دستگاه میباشد …

درمان تنبلی چشم _ از دیگر مزایای CAM  therapy ، تسلط درمانگر بر روند درمان ، هدایت و کنترل بیمار است که امر مهمی است ،مریض چند بار در هفته ملاقات و بر تمریناتش نظارت می شود.

مشکلی وجود دارد این که بسیاری از گفتار درمان ها) (speech therapist ،کار درمان ها (occupational therapist) و فیزیوتراپ ها (physical therapist)  نیز با آن دست به گریبان هستند.وقتی تعداد جلسات درمانی زیاد و مستمر میشود بیماران همراهی نمیکنند و اغلب دوست دارند خیلی زود نتیجه بگیرند .این که مریض مجاب گردد تا انتهای برنامه ادامه دهد ،امری بسیار ضروری است.

در مورد تعداد جلسات هفتگی ،فرض کنید که بیمار آمبلیوپ مورد نظر بعد از 20 جلسه درمان میشود ،حال اگر دو جلسه در هفته CAM therapy انجام شود درمان ده هفته ، اگر سه جلسه انجام شود هفت هفته و… بنابراین هرچه فشرده تر باشد بهتر است خصوصا که درمان بعضی از انواع تنبلی چشم تا 30 جلسه طول میکشد . به بیمار باید گفت :

شروع آسان ،ولی ادامه و استقامت تا انتها مهم تر است.

باید بیمار رانسبت به CAM therapy و طول درمان توجیه ،و مورد استقامت در درمان و ترغیب و تشویق نمود و این اهمیتش کمتر از درمان نیست بسیار اتفاق افتاده که درست زمان نتیجه بخشی صبرشان کم بوده ،تمرین را رها کرده اند!

گاه این داستان مرتبط را برای بیماران تعریف می کنم :می گویند کوه نوردی در شبی برفی در بهمن و کولاک گرفتار شد در حالیکه با طناب از صخره پایین می آمد.در تاریکی مطلق از طناب آویزان و معلق گردید، در سرمای شدید با وضعیت خطرناکی مواجه شد ،ندای درونی به او گفت:طناب را قطع کن و به پایین بپر ولی او به این ندا توجهی نکرد.

فردای آن روز روزنامه ها نوشتند :کوهنورد معروف ،شب گذشته درحالیکه از طنابی آویزان بود در ارتفاع یک متری از سطح زمین یخ زده و متاسفانه مرده است یعنی اینکه در یک قدمی مطلوب(نجات) از اقدام و حرکت ایستاده بود.

بطور کلی نتایج CAM therapyبسیار خوب بوده است علاوه بر درمان سریع تنبلی چشم کودکان بیمارانی حدود 50ساله درمان شده اند یعنی در سنین بالا هم موثر بوده و این ادعای بزرگی است البته باید موظف باشیم که مبادا این بخش از CAM therapy، درمان تنبلی چشم دیگر مخاطبان (کودکان و نوجوانان )را تحت الشعاع قرار دهد.

برای شروع CAM therapy باید یک حداقل و حداکثر قرار داد کم سن و سال ها برای تست VEPسه جلسه و در سنین بالاتر هفت جلسه نیاز دارند،این چند جلسه pretestمشخص می کند چشم فرد تربیت پذیر است یا خیر؟ یعنی از نظر علمی VEP مثبت است یا منفی.این سه تا هفت جلسه در جهت درمان است و جزو جلسات درمانی محسوب میشود.

با این وجود نمی توان تضمین و قولی داد چون نتیجه بطور تعجب آوری از فردی به فرد دیگر حتی از چشم راست و چپ فرد با شرایط به ظاهر مشابه فرق میکند!

باور اینکه ،دید ضعیف در زندگی شخصی و موقعیت شغلی بسیاری از افراد تاثیرگزار است.

و مشاهده خوشحالی بعد از درمان فرد مسنی که از همه جواب رد شنیده در درمانگر ایجاد شور و شعف و انگیزه می کند.

دستگاه CAMخودش را اثبات کرده ،پایه های عملیش محکم است،چندین کار تحقیقاتی با عنوان CAMانجام شده ،موضوع چند پایان نامه بوده ،دوستان روی کیس های مختلفی کار کرده اند ،نتایج خیلی خوب بوده،تقسیم بندی های خوبی کرده اند ،بررسی مقایسه ای دو روش CAM therapy و روش های سنتی انجام شده است.

باز یادآوری میشود از مهم ترین نکات مثبت دستگاه CAMاین است که بیمار در اختیار درمانگر است و جلسه به جلسه پیشرفتش کنترل میگردد.

یقینا با هربار CAM therapy قسمت و یا قسمت هایی از سیستم بینایی تحت تاثیر قرار میگیرد.بعد از هرجلسه تمرین اگر تاثیر خودش را بر دید دور نشان ندهد .شاید برروی دید نزدیک ،میزان انحراف و… مشهود باشد.برهمین اساس پیشنهاد شده یک پرونده ی کامل اپتومتری برای فرد تهیه ، و پس از هرچند جلسه تمرین ،تمام موارد بررسی شود.

 

دستگاه CAMتدبیر در حقیقت چند تست و دستگاه در یک دستگاه:

با توجه به حیطه عمل و عملکرد دستگاه CAM(تدبیر)از واقعیت معلوم میشود که در حقیقت این دستگاه،یک دستگاه نیست،بلکه چند تست و دستگاه است.

1)همان دستگاه اصلی CAMکه بصورت ابتدایی آن را آقای Campbellساخت.

2)Flasherخود دستگاهی مستقل است که آقای مالت برای تحریک نوری چشم تنبل پیشنهاد و اثرمندی آن را اثبات نمود،و در دستگاه سینوپتوفور نیز از آن استفاده می شود.

3)تصاویر Pleopticضمیمه صفحات دستگاه نموده ایم که از دستگاه سینوپتوفور وام گرفته ایم،موثر بودن آن در مرکزی کردن دید آسنتریک اثبات شده است.

4)مکمل Bar readingکه برای تقویت و تعمیق دید واحد دو چشمی است و ضمائم دستگاه افزوده ایم.

5)مکمل TV trainerرا نیز به دستگاه ضمیمه کرده ایم،که برای شکستن ساپرشن و برقراری فیوژن کارآیی دارد.

6)و اینکه بعد از 3-7 جلسه CAM therapy به اثرمندی تمرینات پی می بریم به نحوی VEP را عیب یابی کرده ایم.(شبیه عملکرد دستگاه VEPمتر)

 

 

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • فاطمه سهرابی 25 شهریور 1402

    ببخشید قیمت دستگاه cam چقدر هست ؟ آیا برای کودک ۵ سال و ۷ ماه هم مناسبه؟ چون من تازه متوجه شوم پسرم تنبلی چشم داره.

  • فاطمه سهرابی 25 شهریور 1402

    و اینکه چطوری میتونم این دستگاه را تهیه کنم و چه تضمینی وجود داره که چشم پسرم خوب بشه؟