نحوه تولید و مصرف پارچه های فیلامنت مصنوعی

نویسنده : سرور سبک پا

33

زمان مطالعه : دقیقه
دسته‌بندی نشده

18بهمن1400|53: 14

نحوه تولید و مصرف پارچه های فیلامنت مصنوعی

نحوه تولید و مصرف پارچه های فیلامنت مصنوعی

طرح تولید پارچه فیلامنت مصنوعی : 

حوه تولید و مصرف پارچه های فیلامنت مصنوعی پارچه فلامنت یا فیلامنت غالبا بنام فلامنت بیشترمشهور میباشد و بصورت عادی در طبیعت موجود نیست، در زمان تولید پارچه الیاف فلامنت با الیافی همچون پنبه ،ویسکوز که جزو الیاف طبیعی هستند ترکیب میشوند. ن

 

 

انواع پارچه فیلامنت :

پارچه های فیلامنت از نظر کاربرد به سه دسته تقسیم مشوند:

1) انواع پارچه های فلامنت که مصرف بیمارستانی دارند و آن را ملقب کرده اند به انواع پارچه فلامنت بیمارستانی.شایان ذکر که از جمله انواع پارچه پارچه فلامنت بیمارستانی ، می توان به پارچه فلامنت فلامنت و پارچه فلامنت پنبه اشاره کرد.

2) انواع پارچه فلامنت که از این پارچه در دوخت البسه و لباس های ورزشی استفاده کرده اند و نام آن را پارچه فلالمنت ورزشی قرار داده اند.

3) انواع پارچه فلامنت که در دوخت پرده استفاده می گردد و به آن پارچه فلامنت پرده ای می گویند.

به منظور استفاده زیاد از انواع پارچه فلامنت در مراکز درمانی،تولید انواع پارچه فلامنت بیمارستانی یعنی انواع پارچه های فلامنت جای گرفته در گروه اول، بیشتر از سایر پارچه های فلامنت گروه دو وسه در صنایع نساجی می باشد.

تفاوت پارچه فیلامنت ورزشی با پارچه فیلامنت لباسی

فیلامنت جزو الیاف مصنوعی میباشد و بصورت عادی در طبیعت موجود نیست در زمان تولید پارچه الیاف فلامنت با الیافی همچون پنبه ویسکوز که جزو الیاف طبیعی هستند ترکیب میشوند.الیاف فلامنت ورزشی درشت تر است نسبت به فلامنت لباسیو فلامنت لباس دارای بافتی لطیف تر است.

در برخی حالت ها دارای براقیت میباشد وکشسانی آن خوب است.

پارچه فیلامنت در چه عرض هایی تولید و وارد بازار می شود؟

براساس نوع کاربرد ، کارخانه های نساجی تولید پارچه فلامنت را باعرض های زیر تولید و عرضه مینمایند:

عرض 150 سانتی متر

عرض 160 سانتی متر

عرض 2 متر

ودر آخر هم عرض 3 متر.

پارچه فیلامنت بیمارستانی

در دهه های گذشته ، نساجی با ارائه خدمات پزشکی فوق العاده ذر پیشبرد روند پزشکی کمک های شایانی نموده است و پارچه های بیمارستانی متعددی برای مصارف مختلف عرضه نموده است و می توان به پارچه های بیمارستانی که برای بافت های پیوندی مانند رگ، تاندون مصنوعی و …. اشاره نمود.

در پارچه های بیمارستانی از نظر تنوع و میزان مصرف ، منسوجات عمومی بیمارستانی سهم بسیاری دارند و گان ، کلاه ، ماسک ، درب ، لباس بیمار و… از جمله موارد پر مصرف می باشند.

همانطور از اسم پارچه فلامنت فلامنتی پیدا است این پارچه تاروپودی از الیاف فلامنت دارد و از قیمت بسیار ارزان برخوردار می باشد.این پارچه هم بدون طرح هم طرح دار است که اکثرا رنگ آبی و صورتی و سبز دارد ویا دارای طرح مثل نقش چهار خانه رنگی می باشد.

این پارچه به علت قیمت بسیار ارزان برای لباس بیمار نیز مورد استفاده قرار میگیرد و مسیوان از آن به عنوان یک پارچه یکبار مصرف یاد کرد.

پارچه های بیمارستانی از جنس فلامنت پنبه:

با توجه به اسم ، تنها تفاوت پارچه فیلامنت پنبه ای با فلامنتی بیمارستانی در تار و پود آن خلاصه میشود  که ترکیبی از فلامنت پنبه است.این نوع پارچه مانندمانند پارچه قبلی خشک نیست و بخاطر داشتن الیاف طبیعی پنبه لطافت بیشتری را داراست.این پارچه ارزان کمی از پارچه فلامنتی قیمت بیشتری دارد.

پارچه پنبه ای والیاف مصنوعی از بافت های تاری و پودی به شمار می رود که در رابطه با نوعپارچه از نظر بافت جنس نخ به انواع متفاوت از قبیل چیت و چادری و جین، کتان ،پرده ای ، کرب ،وال ، ترگال ، تنظیف و ژرسه و…تولید می گردد.

الیاف ویسکوز به تنهایی یا بصورت مخلوط با الیاف پنبه یا پلی استر در ساختمان پارچه ها به کار می رود ودر تولید انواع لباس های راحتی کت و شلوار ،راحتی، ملحفه و بلوز، لباس کار و لوازم پارچه ای جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

الیاف پلی استر بصرت غیر ساده و همراه با پنبه ویسکوز به کار می رود و در این حالت طل الیاف مناسب با طول الیاف مذکور می باشد و در زیر و دست قوام پارچه بسیار موثر است.پلی استر معمولا به تنهایی مصرف ندارد و اغلب به نسبت هم وزن با 65 درصد پلی اتر و 35 درصد پنبه ویا ویسکوز مخلوط می شود و تولید البسه های مختلف وبرای مثارف منازل مورد استفاده قرار می گیرد.

باید گفت که پارچه فلامنت بیمارستانی ، تارو پودی از الیاف فلامنت داشته که عمدتا باعرض یک و نیم متر در کارخانجات تولید می گردد و با توجهبهکیفیت وگرماژهای که داشته، در قیمت های گوناگونی خرید و فروش می شود.

پارچه فلامنت بیمارستانی یکی از پاه ها مناسب برای تولید انواع لباس های بیماران بودهکه حتی از آن با نام پارچه ه یکبار مصرف نیز یاد کرده اند.

این نوع پارچه ها در تنوع رنگ فراوان در مراکز بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد.این پارچه ها در مدل های مختلف تولید می شود.

مدل های مختلف پارچه های فیلامنت بیمارستانی تولید شده

فلامنت فلامنت ساده

فلامنت فلامنت طرحدار

فلامنت چهارخونه

لازم به توضیح است پارچه فلامنت چهارخانه بخاطر وجود نخ ارزان قیمت فلامنت ، بسیار نرخ خوبی برای تولید البسه ارزان قیمت از جمله البسه بیمارستانی دارد.دوام این پارچه و ضد چروک بودن آن از دیگر ویژگی های این پارچه است.به علت آن که نخ رنگ شده مورد بافت قرار می گیرد رنگ پارچه در نخ نهفته است و در مقابل انواع شستوشوها دارای دوام رنگ خوبی می باشد.

کاربرد متنوع انواع پارچه فیلامنت بیمارستانی

هر یک از پارچه های فلامنت تولید شده در بخش های مختلف بیمارستانی استفاده می گردند که به شرح زیر می باشد:

لباس بیماران ( ارزان بودن آن موجب شده است البسه دوخته شده با فلامنت یکبار مصرف باشد و نیازی به شستوشو و مسایل بهداشتی نباشد.)

روتختی بیمارستانی

خرجکار لباس

نخ فیلامنت پلی استر

نخ پلی استر فیلامنت (Filament)   یا یکسره  که در بازار به نام ترویرا ، تریلین ، داکرون و…. شناخته میشود ،در این دسته بندی انواع نخ های  ATY، DTY، FDY، جای میگیرند.از جمله مصارف آن در لباس های ورزشی و راحت انواع پارچه های کشسانی ، پرده بافی و فرش ماشینی میتوان نام برد. نخ های فیلامنت پلی استر در انواع براق ، مات و نیمه مات تولید میگردند.

نخ پلی استر اسپان ویا نخ پلی استر فیلامنت پس از شل پیچی وارد دستگاه رنگرزی افزایش می یابد سپس بخاطر کاهش الیگومر های سطحی تخلیه دمای بالا صورت میگیرد پس از اتمام رنگرزی مرحله شستشو جهت حذف رنگزاهای جذب نشده صورت میگیرد ، سپس مرحله تکمیلجهت حصول زیر دست نرم و مطلوب صورت میگیرد.حوه تولید و مصرف پارچه های فیلامنت مصنوعی

 

 

فیلامنت لاکرا : 

لاکرا پارچه ای است که قدرت کشسانی خوبی دارد و بسیار راحت و لطیف میباشد ، فلامنت لاکرا به علت وجود الیاف لاکرا به شما احساس راحتی و رضایت مندی می بخشند و لباس هایی با این ترکیب در برابر سایش و پرز شدن بسیار مقاوم هستند همچنین پارچه ی فلامنت لاکرا مقاومت در شستشو دارای مقاومت ماندگاری بالایی است به ههین علت هنگام پروسه شستشو ،هیچگونه تغییری در آن دیده نشود.این پارچه در زمان شستشو حالت اولیه آن هیچ تغییری ایجاد نمیشود.یک تیشرت شلوار مردانه یا ست بلوز شلوار مردانه که در آن لاکرا بکار رفته باشد زانو نمی اندازد.

 

 

 

چاپ روی پارچه فیلامنت لاکرا :

تعداد زیادی از مردم چاپ روی لباس را دوست دارند و این بیشیتر مختص جوانان است ، برخی از این پارچه ها در هنگام چاپ بسیار دچار مشکل میشوند مانند پارچه ی پنبه که رنگ را به خوبی جذب نمیکند و گاهی اوقات پس میزند وبرای چاپ آباید بسیار دقت شودو اصولی عمل کرد ولی عده ای کثیری از مردم علاقه زیادی به داشتن نقش و طرح بروی البسه خود هستند و ایجاد طرح های زیبا مستلزم چاپ نقوش زیبا روی آن می باشد.این منسوج یکی از خاصیت های بسیار جالب آن قابلیت بسیار خوب چاپ بر روی آن است.  حوه تولید و مصرف پارچه های فیلامنت مصنوعی

 

نویسنده : محدثه شیبک 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.