نحوه تولید و مصرف پارچه های اسپان باند

نویسنده : سارا سهراب پور

825

زمان مطالعه : دقیقه
دسته‌بندی نشده

18بهمن1400|07: 15

نحوه تولید و مصرف پارچه های اسپان باند

نحوه تولید و مصرف پارچه های اسپان باند 

طرح تولید پارچه اسپان باند

نحوه تولید و مصرف پارچه های اسپان باند

این پارچه در زمره‌ی منسوجات بی بافت و از جنس پلی‌پروپلین است. اسپان باند به نام هاى پارچه‌ی یک ‌بار مصرف، بى ‌بافت، نبافته، لایه ی سوزنى، نبافته ی سوزنی و نبافته ی اسپان نیز شناخته می ‌شود،و همانطور که اشاره شد تبدیل به منسوج شده و هیچگونه عملیات بافندگی بر روی آن ها صورت نمیگیرد و صرفأ به روش های مختلف ، تشکیل لایه میدهد.سپس برای اتصال (bonding) جزئی آن ها از فرآیند های خاص استفاده میشود تا لایه تولید شده به ثبات نسبی برسد.در نهایت مطابق با کاربرد نهایی و خواسته مشتری ،تکمیل مربوطه بر لایه الیاف (web ) انجام شده و کالا بسته بندی گردد.

 

تولید پارچه اسپان باند

منسوجات بی بافت پارچه هایی با طراحی منحصر به فرد است که راه حل های اثر بخشی برای کاربرد های بسیار متنوع فزاینده زندگی امروز ارائه می دهند دارای کیفیت های مختلفی هستند.محصولاتی که هر روز می بینیم و اغلب از وجود آنها بی خبریم ،محصولاتی که عملکرد های برجسته آنها اغلب از دید پنهان می ماند، منسوجات بی بافت محصول عصر حال حاضر است و با صنعت مدرن و نوآور امروزی تولید می شود.

 

گواهینامه iso

گواهینامه iso

 

منسوجات بی بافت مطابق استاندارد های  9002 ISO در سال 1988 و نیز استاندارد 29092 EN چنین معرفی می شود:

منسوجات بی بافت   Non woven)) لایه تولید شده یا شبکه الیافی است که به طور منظم یا اتفاقی آرایش یافته و با استفاده از از اصطحکاک و یا اتصال یا چسبندگی به هم پیوند خورده اند، به جز کاغذ ومحصولاتی که بافته شده ، پرزگذاری شده  ( tufted) یا به وسیله نخ های فیلامنت ها اتصال داده شده و یا نمدی شوند چه سوزن زنی اضافه شود و چه نشود.

این پارچه ، مانند پارجه های معمول تاروپودی از الیاف انواع نخ نیست ، بلکه از الیاف پرس تشکیل شده است.پارچه اسپان باند با زخمامت و وزن های متفاوتی تولید می شود. برای درک بهتر پارجه های اسپان باند میتوان به نوع بافت نمد و موکت اشاره نمود.

مصارف پارجه اسپان باند آنقدر زیاد است که همه بان سروکار دارند.این پارچه در تولید چای کیسه ای تا صنایع نطامی به کار میرود.بسیاری از افراد در طول رو و در محل کار خود با این پارچه سرو کار دارند، اما هیچ اسم ویا اطلاعاتی در مورد این نوع پارچه ندارند.

 

منسوجات (پارچه های) بی بافت ، ساختار متخلخل داشته و به فرم یک لایه هستند که اساسأ ویا تمامأ از الیاف جاسازی شده در آن تشکیل  می شود.این پارچه ها که به نام هایی نظیر پیوندی ( bonded fabrics ) ویا طراحی شده ( engineered fabrics) نیز معروف است با فرآیند های تولید دیگری غیر از ریسندگی spinning)) ، بافندگی تاری پودی ( weaving) و بافندگی تاری یا پودی (  knitting) ساخته می شود.ضخامت لایه هاممکن است از 25 میکرومتر تا چندین سانتی متر و وزن  لایه ها 212 g/m به 2200 g/m برسد.این لایه ممکن است از نطری شبیه به پارچه های تاری پودی ویا کشباف و یا حتی کاغذ بوده و ساختار و طرحی منحصر بفرد داشته باشد.ممکن است مانند کاغذ فشرده ، شکننده و خشک باشدویا مانند منسوجات معمولی نرم و قابل انعطاف باشد ونیز مکن است قابلیت ارتجاعی داشته باشد .خواص کشکشی منسوجات بی بافت ممکن است نسبتا پایداربوده و یا آنقدر پایدار و محکم باشد که قابل خرد کردن ، سایش یا صدمه بوسیله دست نباشد.ترکیب الیاف این منسوجات ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشد و طول آنها نیز ممکن است از 3 میلی متر تا مداوم ( بی انتها ) باشد. خواص کشکشی لایه الیاف به نیروهای اصطکاکی و یا عملکرد لایه پلیمر افزوده شده به عنوان چسب پیوند دهنده بستگی دارد. ممکن است بعضی یا همه الیاف بوسیله حرارت یا محلول به یکدیگر پیوند داده شود.اگر چه ساختار پارچه های نمدی بدست آمده از موی حیوانات نظیر پشم با ساختار گفته شده مطابقت دارد، اما جزء منسوجات بی بافت محسوب نمیشود.کاغذ نیز که در آن الیاف با هیدروژن به یکدیگر متصل میشود منسوج بی بافتنمی باشد.در ساختار های الیاف-لایه ،واحد اصلی ،الیاف /فلامنت ها می باشد که بصورت لایه آرایش یافته و طوری به یکدیگر متصل میشوند که فاصله پیوند تا پیونددیگر بیش از 100-50 برابر قطر الیاف است.ساختار اصلی تمامی منسوجات بی بافت در مقایسه با منسوجات معمولی ،همان لایه الیاف است.بنابراین عنصر اصلی صرفأ یک لیف است.آرایش الیاف در لایه ممکن است کم یا زیاد باشد.

 

پارچه های اسپان باند چند لایه

این نوع پارچه به صورت لایه ای نیز تولید می شود، معمولا بین یک تا چهار لایه است. برای نمونه به اسپان باند سه لایه 4s  یا ssss   مى گویند که لایه ی وسطى آن از مواد ملت بلون است. ملت بلون ( Meltblown ) یکی از انواع منسوجات بی بافت است که ظرافت الیاف پارچه و قدرت نفوذ‌ناپذیری بسیار بالا در برابر مایعات آن را تبدیل به یکی از پرمصرف‌ترین انواع منسوجات بی‌بافت کرده است. ماده‌ی اولیه‌ی اصلی در تولید پارچه ملت بلون همچون پارچه‌ی اسپان باند، پلی پروپیلن است.

معمولا اسپان باند های پنج لایه را  ssmms  یا  sms می نامند.  این نوع پارچه ها با پلیمر c.r.p.p ,ترکیبات  A.G.F  وسایر مواد تعاونی خاص تولید میگردد.این نوع اسپان باند از نفوذ باکتری و انواع میکروب ها جلوگیرى می کند و در تولید ماسک، گان جراحی و دیگر موارد بهداشتی به کار می‌رود.

 

 

ملت بلون

ملت بلون

 

ویژگی های پارچه‌های اسپان باند

فاکتورهایی که انواع پارچه های اسپان باند را از یکدیگر متمایز می کند، شامل موارد زیر است  :

*وزن (گرماژ)

*عرض

*رنگ

*طول هر رول

 

 

همچنین پارچه های اسپان باند ممکن است ویژگی‌های زیر را داشته یا نداشته باشند :

*آب گریز(ضد آب یا واترپروف)  و آب دوست

*چاپ دار یا ساده

*آنتی­‌باکتریال

*آنتی­‌یووی

*لطافت

 

رنگ و چاپ روی پارچه ی اسپان باند

پارچه‌ی اسپان ‌باند در رنگ های مختلف تولید می شود. می‌توان از این نوع پارچه به صورت ساده استفاده کرد، یا طرح دلخواه را روی آن چاپ کرد.

چاپ روی پارچه ی اسپان باند به دو صورت چاپ سیلک و فلکسو انجام مى شود. چاپ فلکسو نسبت به نوع سیلک سریع‌تر، ارزان تر و از لحاظ اقتصادی با صرفه تر، اما کیفیت رنگ در چاپ سیلک بهتر است. البته در متراژهای پایین از لحاظ بودجه ی مصرفی، استفاده از چاپ سیلک به صرفه ‌تر است .

 

 

نویسنده : محدثه شیبک

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *