در چند دقیقه با پک های جراحی چشم استریل آشنا شوید

نویسنده : سلیم سبکپا

556

زمان مطالعه : 3 دقیقه
استریل پک جراحی چشم

19تیر1402|13: 14

پک جراحی چشم
 • پک جراحی چشم استریل(Eye Pack) :

پک­‌های جراحی مجموعه پوشاک و منسوجات استریل است که شامل انواع گان­ جراح، حوله، شان و… می­‌باشد.

که تعداد آن‌ها در پک­‌های مختلف متفاوت است و هر یک از پک ها مشخصات و گرماژ متفاوت دارد که همین تفاوت ها باعث متغییر بودن قیمت آن‌ها می­‌شود.

پک جراحی چشم استریل بسته بندی­‌هایی هستند که وسایل مورد نیاز پزشک و بیمار برای انجام انواع عمل چشم در آن قرار دارد.

پک‌­های جراحی که در مراکز تولیدی تهیه می‌­شوند باید دارای استاندارد های بین­‌المللی باشند. پک جراحی چشم شامل استاندارد هایی است که تمامی شرکت‌ها که در کار تولید آن هستند باید آن را رعایت کرده و طبق دستورالعمل های این استانداردها محصولات خود را تهیه و تولید کنند.

بسیاری از این وسایل موجود در پک­‌ها چون مستقیما به سلامت و بدن بیمار تاثیر می‌گذارند همگی باید با رعایت استاندارهای بین­‌المللی ساخته شوند تا بتواند نیاز بیمار و جراح را فراهم کند. و رعایت این استاندارد ها به منظور کاهش عفونت­‌ها می­‌باشد.

اگر هرگونه خدشه و پارگی در بسته بندی پک­‌ها ایجاد شود باعث غیر استریل شدن وسایل پک­‌ها شده و دیگر قابل استفاده نیست.

پک جراحی چشم

محتویات پک چشمی:

 • شان رو میزی اسپان باند لمینت شده (شان بقچه): پارچه ای است که بر روی میز ترالی انداخته و زیر محصولات دیگر پک, قرار می‌گیرد.
 • حوله دست خشک کن: حوله ای است با ابعاد کوچک که جراح پس از انجام عمل استفاده می‌کند.
 • گان جراح آستین مچ کشدار اسپان باند 40 گرم: لباس یکبار مصرفی که در اتاق عمل پوشیده میشود و از جنس اسپان باند می‌باشد
 • رسیور پلاستیکی: وسيله‌ ای کلیوی شکل که جهت قراردادن لوازم و انواع ضایعات درون آن می‌‌باشد.
 • گاز چشمی 8 لایه: به جهت پوشاندن زخم باز استفاده میشود.
 • اپلیکاتور یا سوآپ پنبه ای: برای نگه داشتن پلک جهت معاینه چشم/ نمونه بافت های ملتهب و ترشحات چشم به کار می‌رود
 • پنبه توپکی سفید:برای تمیز کردن نواحی صورت.
 • شان ساده اسپان باند 40 گرم : پارچه ای است ساده که حین جراحی استفاده می‌شود.
 • شان پرفوره چشمی اسپان باند 40 گرم: پارچه ای است که تمام قسمت های صورت بیمار را دربر می‌گیرد. و تنها ناحیه چشم بیمار را جهت انجام جراحی باز نگه می‌دارد.

گان جراح:

گان جراح معمولی یک لباس نسبتا بلند و سبک، بنددار، سرآستین­کش می­باشد که مورد استفاده ی تیم جراحی، پزشک و بیمار قرار میگیرد. و نحوه استفاده از آن آسان می­باشد.و یک نوع دیگر از گان وجود دارد به نام گان جراح لمینت، که این گان ها هم از جنس همان پارچه های‌ اسپان باند(Span bandمی­‌باشند با این تفاوت که یک لایه پلاستیک به زیر پارچه چسبیده شده که نفوذ آب یا خون را غیر ممکن می‌سازد. و در جایی کاربرد دارد که خون ریزی بسیاری رخ بدهد یا در مکان هایی که در آن عفونت ویروسی زیادی باشد.

حوله:

قابلیت جذب آب فراوان دارد و ضد حساسیت می­باشند که بنا به نوع عمل و نوع پک تعداد، انداره و گرماژ حوله­‌ها متفاوت می­‌باشد.

شان جراحی: 1.شان ساده 2.شان پرفوره

پارچه­‌هایی هستند که قسمتی از بدن بیمار را که می‌خواهند تحت عمل جراحی قرار گیرند را از سایر قسمت­‌های غیر استریل جدا می‌کند این  شان­‌ها به وسیله چسبی که دارند به بدن بیمار چسبیده و باعث ثابت ماندن شان گردیده و از حرکت کردن آن از روی بدن بیمار جلو­گیری می‌کند.

پک جراحی چشم استریل

بسته بندی پک های جراحی:

1.استریل:

تمام پک­ها به وسیله­ی گاز اتیلن­اکساید و گاز گاما استریل می­شوند که عموما تاریخ انقضاء پک‌­های جراحی نزدیک به 3 سال می­باشد, و به محض باز شدن پک­‌ها زمان استریل بسته به حجم نوع دستگاه استریل 3 الی 6 ساعت است.

2.اندیکاتور(Indicator):

وجود اندیکاتور در هر بسته بندی نشان دهنده­ی استریل بودن پک­ها می­باشد لازم به ذکر است در صورت باز بودن یا پاره بودن بسته بندی پک‌­ها استفاده از آن اکیدا ممنوع بوده چون که خاصیت استریل بودن خود را از دست داده است.

3.جنس محصولات:

جنس به کار رفته در پک­ها اسپان باند(Span bandمی­‌باشد که در برار نفوذ آب و رطوبت مقاوم است و پک­‌ها با گرماژهای متفاوت(38گرم/50گرم)تولید می­‌شوند.

 • در جراحی های چشم استفاده از پک­‌های جراحی استریل باعث سهولت و استریل بودن جراحی می­‌شود و ضامن عملکرد بهتر می‌­باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *