انواع پارچه های به کار رفته در پک های جراحی

نویسنده : سلیم سبکپا

575

زمان مطالعه : 2 دقیقه
استریل البسه های یکبارمصرف پک جراحی

19تیر1402|14: 12

پک جراحی سزارین استریل و آرتا طب

پارچه­‌ی به کار رفته در پک­‌های جراحی جنسی مخصوص دارد، این پارچه ها  به دو نوع:

1. اسپان باند SSS

2. SMS یا SSMMS می­باشند.

 

  • اسپان باند SSS:

پارچه‌های اسپان باند از ماده پلیمری با نام پلی پروپیلن به اختصار pp با الیاف پرس است. این نوع پارچه بدون تار و پود می­باشد و لقب پارچه بی بافت، نبافته، سوزنی را به خود اختصاص داده است. این پارچه‌ها در انواع متعددی با عرض برش نخورده 100 و 120 و 160 و گرماژ 8 الی 400 گرمی به واسطه دستگاه‌هایی با نام اکسترودر تولید گشته و در قالب رول یا طاقه ای با طیف رنگی متعدد وارد بازارها شده و در دسترس مشتریان بر اساس گرماژ مورد نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پک جراحی سزارین استریل و آرتا طب و تجهیزات پزشکی
  • SMS یا SSMM:

پارچه اس ام اس ،پارچه ای کامپوزیتی است. که از ترکیب سه لایه پارچه اسپان باند و دو لایه پارچه ملت بلون تهیه و تولید می شود. که در مجموع پنج لایه میباشد و دارای مقاومت بیشتر نسبت به پارگی در مقایسه با رول های استریل و کاغذ کرپ می باشد. و ضد آب 100% هستند.

با تفاوت گرماژ در پارچه‌ها کیفیت پارچه نیز سیر متفاوتی را طی خواهد کرد زیرا ضخامت و مقاوت در پارچه‌های گرماژ بالا بیشتر می‌باشد که ناشی از تراکم بالای پارچه است. البته بکارگیری آن‌ها بر اساس گرماژ متفاوت است.

یکی از پراستفاده‌ترین قسمت‌هایی که از پارچه‌های اسپان باند استفاده می‌کنند مربوط به بخش‌های پزشکی و البته بهداشتی است. گاهی به این نوع پارچه پارچه‌های بیمارستانی هم گفته می‌شود. پارچه‌های اسپان باند بیمارستانی با دارا بودن وزن 16 گرم به بالا در متراژهای 160،100 و 120 موجود است. که در قالب‌های باند، گاز، پدهای بیمارستان، لباس و کلاه بیمار وبه کار گرفته می‌شود. البته این قابلیت‌ها به اینجا ختم نمی‌گردد و در موارد پزشکی و بهداشتی دیگری همچون:

  • رویه بهداشتی پوشک و نوار بهداشتی
  • دستمال مرطوب بهداشتی
  • ملحفه بهداشتی و نیز ماسک‌های یکبار مصرف میتوان اشاره کرد.

 

پک جراحی عمومی استریل آرتا طب

پارچه­ های لمینت شده:

یک نوع پارچه اسپان باند وجود دارد به نام پارچه لمینت شده، تفاوتی که پارچه‌­های لمینت شده با پارچه های ساده دارند این است که یک لایه پلاستیک به زیر پارچه چسبیده شده که نفوذ آب یا خون را غیر ممکن می‌سازد. و از این نوع پارچه زمانی استفاده می‌شود که خون ریزی بسیاری رخ بدهد یا در مکان هایی که در آن احتمال عفونت ویروسی زیاد باشد.

از دلایلی که قیمت پارچه های اسپان باند یا محصولاتی از این جنس را متفاوت می‌کنند، میتوان به میزان گرماژ/ متراژ آن­ها و لمینت یا ساده بودن آن­ها اشاره کرد.

و هر چه گرماژ یا متراژ بالاتر و یا اگر پارچه لمینت شده باشد قیمت بالاتر می­شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *